Jak vzkřísit naději? (Sal.Mag. 1/25)
18.02.2025

Poutníci naděje – tak zní motto jubilejního roku 2025. Právě naději potřebujeme dnes jako sůl: ohrožuje nás klimatická změna, na mnoha místech se vedou války, k moci se dostávají autoritativní vládci, církev se potýká s krizí důvěry. Kde v tom všem hledat naději?
Jako křesťané máme hlavní zdroj naděje v Bohu: na jeho lásku se můžeme vždycky spolehnout. Důkazem, že to Bůh s námi myslí vážně, je to, že se v Ježíši Kristu sám stal člověkem, zemřel za nás a vstal z mrtvých. V našich konkrétních životech se to může projevit na třech rovinách:
- Psychologická naděje se týká našeho osobního života. Dává nám sílu k tomu, abychom i v nepříznivých okolnostech žili smysluplně. Důkazem, že je to možné, jsou třeba lidé, kteří na Ukrajině trpí pod útoky ruských bomb, a přesto se nenechají zotročit. Ano, můžou přijít osobní či rodinné tragédie, které uneseme jen s největším vypětím. Ale Bůh nás ani tehdy neopouští.
- Historická naděje nás ujišťuje, že Bůh řídí běh tohoto světa a dává mu smysl. Jistě, dějiny probíhají ve vlnách, a právě teď můžeme mít dojem, že se všechno obrací k horšímu. O to víc si potřebujeme připomínat, že totalitní režimy byly poraženy, že každá válka někdy skončila, že tyrani byli odsouzeni – pokud ne svými současníky, tak jejich dětmi. Bůh nám dává naději, že to tak bude i nadále.
- Eschatologická naděje nám říká, že ať to tady dopadne jakkoliv, máme před sebou věčný život s Bohem. V horizontu pozemského života se může stát, že nedojde naplnění naděje historická (nedočkáme se změny k lepšímu) nebo naděje psychologická (nenajdeme už dostatek energie po prožitých traumatech). Nezklame však naděje na věčný život, neboť bolest, smrt i zlo budou definitivně přemoženy.