Formace, která mění církev mluvící na naslouchající
Ve většině povolání se dnes požaduje celoživotní vzdělávání. Vzhledem k rychlému rozvoji všech oborů je to naprosto nutné. A platí to i v církvi.
Nejde však jen o vzdělávání. Podle Souhrnné zprávy ze synody 2023 je "každý pokřtěný povolán k tomu, aby se staral o vlastní formaci, a tak nabídl odpověď na Pánovy dary a využil talenty, které obdržel, a ony mohly přinášet ovoce a sloužit všem." Dále se zde dočteme, že "oblastí, v nichž probíhá formace Božího lidu, je mnoho. Vedle teologické formace požadovalo shromáždění také školení v konkrétních dovednostech: uplatňování spoluzodpovědnosti, naslouchání a rozlišování, vedení ekumenického a mezináboženského dialogu, služba nejchudším a péče o náš společný domov, působení jako "digitální misionáři", napomáhání v procesu rozlišování, rozhovor v Duchu, hledání konsensu a řešení konfliktů."
Bez těchto dovedností by církev nemohla uskutečnit rozhodnutí, k němuž dozrála v průběhu synodního procesu: pokud chce naplnit své poslání v současné době, musí udělat zásadní změny ve svém vnitřním fungování i ve svém svědectví navenek. K tomu jsou jistě nutné konkrétní organizační a právní kroky, ty by však měly jen malou účinnost, kdyby zároveň nedošlo ke změně smýšlení každého jednotlivce. Změnit své letité názory, zvyky, způsoby jednání ovšem vůbec není snadné. Vyžaduje to poctivou reflexi a studium, odvážnou víru v Boží vedení, otevřený dialog s druhými, odpovědné rozhodování a trpělivou práci na sobě. To všechno můžeme rozumět pod pojmem formace.
Dospělý křesťan nese sám odpovědnost za svou vlastní formaci. Zároveň mu církev nabízí aktivity, které ji mohou podpořit. Salesiánská rodina je v tomto směru velmi aktivní: organizuje exercicie a vzdělávací kurzy, podporuje vydávání vhodné literatury (Portál), angažuje se v mediální oblasti (TV Noe, sociální sítě), nabízí pomoc v procesu zrání dětem a mladým lidem (střediska mládeže), doprovází dospělé ke zralé víře (farnosti).
Vedle toho je třeba zmínit také formaci k určitému způsobu života a práce: k celibátnímu kněžství, k zasvěcenému životu, k životu v laickém církevním společenství (např. Salesiáni spolupracovníci). Na to jsou vypracované specifické formační programy. Synoda ale vyzývá všechny, kdo je realizují, aby je znovu promysleli a přizpůsobili požadavkům současné církve. Formaci ke kněžství a k řeholnímu životu je třeba co nejvíce propojit s reálným životem ostatních lidí, nevytvářet umělé, uzavřené prostředí, jak to často vidíme v seminářích. Ve formaci laiků se má klást důraz na jejich všeobecné kněžství vyplývající ze křtu: neměli by jen plnit svěřené úkoly, ale měli by se také podílet na rozhodování v církvi podle darů Ducha, které k tomu dostali.
Přípravný dokument (Instrumentum laboris) k letošnímu podzimnímu zasedání zdůrazňuje jako jeden z hlavních cílů křesťanské formace schopnost naslouchat. Jen když budeme vnímat starosti a bolesti konkrétních lidí, můžeme jim také něco nabídnout. V tom vidím zásadní obrat: od církve mluvící, kterou už málokdo poslouchá, k církvi naslouchající, která nechce přesvědčovat, ale sloužit.